Уважаемые читатели! В Центральной библиотеке им.Г.Тукая ведет работу психолог нравственно-психологического центра "Гармония". Консультация психолога бесплатно.                                                                        В Центральной библиотеке им.Г.Тукая проводится обучение по овладению знаниями компьютерных технологий гражданами пожилого возраста. Обучение бесплатно.                                                                       Режим работы Центральной библиотеки в выходные и праздничные дни: 22, 23 февраля - выходной, 24 февраля с 10:00 до 18:00, 25 февраля - санитарный день!

6 февраля в гимназии №11 г.Лениногорска сотрудники национально- краеведческого отдела Центральной библиотеки им. Г.Тукая провели вечер-портрет “Нефть бишегендә туган әдип”, посвященный 85-летию со дня рождения писателя-земляка Замита Рахимова.

Замит Рахимов - один из ярчайших творческих деятелей нашего края. Его публицистика, художественные и научные труды целиком посвящены прославлению героев и трудового подвига народа.

Жизнь и творчество З. Рахимова вызвали у школьников большой интерес. Отрывки из произведений автора, прочитанные вслух самими учениками, произвели на ребят особенное впечатление. Они познакомились с его книгами “Өлешемә тигән көмешем”, “Батырша”, “Сагыш”, “Шөгер төбәге - хәзинәләр чишмәсе”, “Кыядагы чәчәкләр”  и др.

6 нчы февраль көнне Г.Тукай исемендәге Үзәк китапханәнең милли әдәбият һәм туган якны өйрәнү бүлеге китапханәчеләре, Шөгер ягының, Лениногорск каласының горурлыгы, милләтпәрвәр шәхес, берәгәйле  журналист, талантлы чәчмә әсәрләр остасы, туган ягы тарихын  өйрәнүгә бик күп  көч салган якташ язучы Җәмит Рәхимовның тууына 85 ел тулу уңаеннан,   шәһәребезнең 11 нче гимназиясендә  “Нефть бишегендә туган әдип” аталган чара үткәрделәр.

Туган ягыбыз горурлыгы Җәмит Рәхимов, безнең төбәктә иҗат иткән иң күренекле иҗат әһелләренең берсе. 10, 11 нче сыйныф укучылары язучының тормыш һәм иҗаты, “Өлешемә тигән көмешем”, “Батырша”, “Сагыш”, “Шөгер төбәге-хәзинәләр чишмәсе”, “Кыядагы чәчәкләр” һәм башка китаплары  белән таныштылар. Җ.Рәхимовның иҗаты укучыларда зур кызыксыну уятты. Алар язучының “Батырша” романы, “Өлешемә тигән көмешем” повесте һәм “Гырмафунлы гөл”- дип исемләнгән хикәясеннән өзекләр укыдылар. Язучының публицистикасы, чәчмә әсәрләре, гыйльми хезмәтләре барысы бергә олы максатка-милләтебезнең каһарманнарын, аларның хезмәттәге батырлыгын халкыбызга таныту.